PRZEPISY

Czy przyciemnianie szyb samochodowych jest legalne?

 

Nie raz każdy fan motoryzacji zastanawiał się, czy dobrym pomysłem, jest przyciemnić szyby w swoim samochodzie. Dylemat ten nie jest wcale bezpodstawny, a wynika on z faktu, że taki tuning jest tylko częściowo legalny. W tym artykule przedstawimy Ci stan prawny i wyjaśnimy jak przyciemnić szyby, aby uniknąć mandatu lub zostać zobowiązanym do demontażu przyciemnienia w swoim pojeździe. 

 

Przyciemnianie szyb, a polskie prawo 

 

Dzięki jasno określonym zasadom, które wpisane są w artykuł 8 ust. 5 przepisów z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu niezbędnego wyposażenia, możemy mieć pewność, że aby nasz samochód został dopuszczony do ruchu, szyba czołowa musi mieć minimalną przepuszczalność światła na poziomie 75 proc., a przednie 70 proc. Z kolei w przypadku szyb tylnych nie ma żadnych ograniczeń względem przyciemniania. Jedyny warunek, który należy spełnić to posiadanie dwóch lusterek bocznych w pojeździe.

 

W ramach tego postanowienia można w pełni legalnie przyciemnić szyby w samochodzie tak, aby nie tylko podnieść walory estetyczne pojazdu, ale również zabezpieczyć go przed nadmiernym nagrzewaniem się latem. Takiego rodzaju usprawnienie pomoże też zabezpieczyć kierowcę, oraz pasażerów przed oślepieniem w wyniku nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne wpadające do auta. 

 

Pamiętaj jednak, że wiele maszyn ma już fabrycznie lekko przyciemniane szyby. Odgrywa to duże znaczenie przy wyborze folii, którą zamontujesz w swoich oknach. W zależności od jej przepuszczalności możesz znaleźć się w sytuacji, w której przekroczysz próg transmitancji świetlnej o parę punktów procentowych i narazisz się tym samym na mandat, który w zależności od wielkości problemu może wynieść od 20 do nawet 500 zł. 

 

Jakie trzeba spełnić warunki, aby przyciemnić szyby w samochodzie? 

 

Podstawowym warunkiem jest nieprzekroczenie dopuszczalnej granicy przenikalności świetlnej dla szyb przednich oraz posiadanie lusterek bocznych po obydwu stronach pojazdu. Stosując się do tych zasad, na pewno unikniesz wielu długich kontroli drogowych. W naszym serwisie przygotujemy Twój pojazd do legalnego poruszania się po polskich drogach, a to jak wygląda taki pojazd po montażu folii, możesz sprawdzić w naszej galerii

 

Drugim niezwykle istotnym warunkiem jest posiadanie odpowiedniego atestu, który każda profesjonalna firma musi wystawić. Na certyfikacie wydanym przez naszą zespół znajdują się informacje o typie folii zamontowanej na szybach, data instalacji, oraz dane pojazdu (nr. rejestracyjny, marka, imię i nazwisko właściciela). Bez takiego certyfikatu będziesz narażony na mandat w wysokości od 20 do 500 zł lub nawet (w sytuacji skrajnej) konfiskatę dowodu rejestracyjnego i uziemienie pojazdu. 

 

 Spełniając wszystkie z powyższych warunków, do których w pełni przystosuje Twój samochód nasza firma, możesz mieć pewność bezpiecznego poruszania się po polskich drogach. Dzięki certyfikatowi wystawianemu przez nasz serwis będziesz mógł szybko i bezproblemowo przejść przez każdą kontrolę oraz nigdy nie będziesz musiał zadawać sobie pytania, czy przyciemnianie szyb samochodowych jest legalne.

Zapraszamy osoby z Mirkowa, Wrocławia i Psiego Pola do skorzystania z naszych usług przyciemniania szyb w naszym serwisie stacjonarnym. 

 

Dodatkowo zapraszamy to zapoznania się z pełną treścią ustawy, która znajduje się na oficjalnej stronie gov.pl